Rohm Semiconductor MCR01MRTJ204
MCR01MRTJ204 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MRTJ204
Brief Description
RES SMD 200K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MRTJ204.pdf
Availability of MCR01MRTJ204
QUANTITY
MCR01MRTJ204 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MRTJ204
Internal Part NumberEIS-MCR01MRTJ204
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MRTJ204
Related LinksMCR01M, MCR01MRTJ204 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MRTJ204 Details Description
Related parts for MCR01MRTJ204
CAP CER 2700PF 1KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
SENSOR CURRENT SWITCH 100A NPN datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW MINIMELF datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS R/A 50POS SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 34POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
IC FLASH 38G MLC DDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 3.3A 42 MOHM SMD datasheet.pdf