Rohm Semiconductor MCR01MRTJ470
MCR01MRTJ470 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MRTJ470
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 47 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MRTJ470.pdf
Availability of MCR01MRTJ470
QUANTITY
MCR01MRTJ470 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MRTJ470
Internal Part NumberEIS-MCR01MRTJ470
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MRTJ470
Related LinksMCR01M, MCR01MRTJ470 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MRTJ470 Details Description
Related parts for MCR01MRTJ470
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
JUMPER-H2788TR/C2065V/H2788TR 4" datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OPAMP GP 900KHZ 16SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16QFN datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 6POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC UART PCI BUS DUAL 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf