Rohm Semiconductor MCR01MZPF1002
MCR01MZPF1002 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MZPF1002
Brief Description
RES SMD 10K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MZPF1002.pdf
Availability of MCR01MZPF1002
QUANTITY
MCR01MZPF1002 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MZPF1002
Internal Part NumberEIS-MCR01MZPF1002
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MZPF1002
Related LinksMCR01M, MCR01MZPF1002 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MZPF1002 Details Description
Related parts for MCR01MZPF1002
TRANS NPN DARL 80V 1A MT-3 datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 1K 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS LCP SOLDER CUP datasheet.pdf
RES 154 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 320 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 56PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 8.2K OHM 16SOIC datasheet.pdf