Rohm Semiconductor MCR01MZPF1212
MCR01MZPF1212 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MZPF1212
Brief Description
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MZPF1212.pdf
Availability of MCR01MZPF1212
QUANTITY
MCR01MZPF1212 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MZPF1212
Internal Part NumberEIS-MCR01MZPF1212
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MZPF1212
Related LinksMCR01M, MCR01MZPF1212 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MZPF1212 Details Description
Related parts for MCR01MZPF1212
RELAY OPTO SPST 100MA 6 SOP 400V datasheet.pdf
CONV DC-DC 143W 5VIN 30A SGL SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS VERT TIN 2.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Socket 90 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT PIN datasheet.pdf