Rohm Semiconductor MCR01MZPF1501
MCR01MZPF1501 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MZPF1501
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MZPF1501.pdf
Availability of MCR01MZPF1501
QUANTITY
MCR01MZPF1501 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MZPF1501
Internal Part NumberEIS-MCR01MZPF1501
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MZPF1501
Related LinksMCR01M, MCR01MZPF1501 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MZPF1501 Details Description
Related parts for MCR01MZPF1501
RES SMD 78.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 1.2 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 188 I/O 256BGA datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC FM RADIO TUNER 20-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V CH 0603 datasheet.pdf