Rohm Semiconductor MCR01MZPF28R0
MCR01MZPF28R0 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MZPF28R0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 28 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MZPF28R0.pdf
Availability of MCR01MZPF28R0
QUANTITY
MCR01MZPF28R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MZPF28R0
Internal Part NumberEIS-MCR01MZPF28R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MZPF28R0
Related LinksMCR01M, MCR01MZPF28R0 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MZPF28R0 Details Description
Related parts for MCR01MZPF28R0
HEATSHRINK 3/64 IN X 4FT BLACK datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V 10% BX 0805 datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
ATTENUATOR VOLT VARIABLE 8MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 71 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 250W datasheet.pdf