AVX Corporation TACR476K003RTA
TACR476K003RTA picture photo
Mfg. Part Number
TACR476K003RTA
Brief Description
CAP TANT 0805
Datasheet Download
TACR476K003RTA.pdf
Availability of TACR476K003RTA
QUANTITY
TACR476K003RTA Order Process
Ship out your order
Specifications of TACR476K003RTA
Internal Part NumberEIS-TACR476K003RTA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TACR476K003RTA
Related LinksTACR476, TACR476K003RTA Datasheet, AVX Corporation Distributor
TACR476K003RTA Details Description
Related parts for TACR476K003RTA
SWITCH 5MM DETECTOR PC HORZ MT datasheet.pdf
OSC XO 7.3728MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 180MHZ 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 51A D2PAK datasheet.pdf
OSC MEMS 74.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1A 200 MOHM SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERT +/-15V 0.4A datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 90MM datasheet.pdf
OSCILLATOR 4.096KHZ MEMS SMD datasheet.pdf