Rohm Semiconductor MCR01MZPF49R9
MCR01MZPF49R9 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MZPF49R9
Brief Description
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MZPF49R9.pdf
Availability of MCR01MZPF49R9
QUANTITY
MCR01MZPF49R9 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MZPF49R9
Internal Part NumberEIS-MCR01MZPF49R9
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MZPF49R9
Related LinksMCR01M, MCR01MZPF49R9 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MZPF49R9 Details Description
Related parts for MCR01MZPF49R9
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 96W datasheet.pdf
HEADER OPEN .030"DIA .600 24POS datasheet.pdf
RES 210 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
RING CORE DBL CHOKE 470UH SMD datasheet.pdf
SL SURFACE COND DISC 7" A MED datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 80MA 13 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
TV 128C 128#22D SKT RECP datasheet.pdf
20V N-CHANNEL ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf