Rohm Semiconductor MCR01MZPF5361
MCR01MZPF5361 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MZPF5361
Brief Description
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MZPF5361.pdf
Availability of MCR01MZPF5361
QUANTITY
MCR01MZPF5361 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MZPF5361
Internal Part NumberEIS-MCR01MZPF5361
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MZPF5361
Related LinksMCR01M, MCR01MZPF5361 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MZPF5361 Details Description
Related parts for MCR01MZPF5361
CAP FILM 1500PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
IC ARM7 MCU FLASH 256K 64LQFP datasheet.pdf
CONN SHROUD 10POS DL .100 LATCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
AS-INTERFACE DISTRIBUTOR M12 FML datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 40A DIN RAIL datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 48V 20W datasheet.pdf