Vicor Corporation V72B28E250BL3
V72B28E250BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V72B28E250BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V72B28E250BL3.pdf
Availability of V72B28E250BL3
QUANTITY
V72B28E250BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B28E250BL3
Internal Part NumberEIS-V72B28E250BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B28E250BL3
Related LinksV72B28, V72B28E250BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B28E250BL3 Details Description
Related parts for V72B28E250BL3
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 12W datasheet.pdf
TOOL STRIPPER STRIPAX RE 16MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 72A D2PAK datasheet.pdf
RES 0.18 OHM 4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 10-10SL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf