Rohm Semiconductor MCR01MZPF5362
MCR01MZPF5362 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MZPF5362
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 53.6K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MZPF5362.pdf
Availability of MCR01MZPF5362
QUANTITY
MCR01MZPF5362 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MZPF5362
Internal Part NumberEIS-MCR01MZPF5362
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MZPF5362
Related LinksMCR01M, MCR01MZPF5362 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MZPF5362 Details Description
Related parts for MCR01MZPF5362
RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 256CABGA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 0.75W datasheet.pdf
OSC MEMS 62.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0082UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf
LED CBL ASSY 5MM 0.5W R/BK 4" LD datasheet.pdf