Rohm Semiconductor MCR01MZPF5600
MCR01MZPF5600 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MZPF5600
Brief Description
RES SMD 560 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MZPF5600.pdf
Availability of MCR01MZPF5600
QUANTITY
MCR01MZPF5600 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MZPF5600
Internal Part NumberEIS-MCR01MZPF5600
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MZPF5600
Related LinksMCR01M, MCR01MZPF5600 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MZPF5600 Details Description
Related parts for MCR01MZPF5600
IC MPU/RESET CIRC 4.38V SC70-3 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
PATCHCORD CAT6 VIOLET W/BOOT 30' datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 48-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V U2J 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 600MA AXIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 18W datasheet.pdf