Rohm Semiconductor MCR01MZPF6801
MCR01MZPF6801 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MZPF6801
Brief Description
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MZPF6801.pdf
Availability of MCR01MZPF6801
QUANTITY
MCR01MZPF6801 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MZPF6801
Internal Part NumberEIS-MCR01MZPF6801
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MZPF6801
Related LinksMCR01M, MCR01MZPF6801 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MZPF6801 Details Description
Related parts for MCR01MZPF6801
TRIMMER 2M OHM 0.5W TH datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 20% 1411 datasheet.pdf
RES SMD 31.6KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
PLIERS, CUTTER BELT SET 3PC datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MEAS PROBE FOR SMA PLUG datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf