Rohm Semiconductor MCR01MZPF8872
MCR01MZPF8872 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MZPF8872
Brief Description
RES SMD 88.7K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MZPF8872.pdf
Availability of MCR01MZPF8872
QUANTITY
MCR01MZPF8872 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MZPF8872
Internal Part NumberEIS-MCR01MZPF8872
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MZPF8872
Related LinksMCR01M, MCR01MZPF8872 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MZPF8872 Details Description
Related parts for MCR01MZPF8872
IC MULTIPLEXER DUAL 2X1 14DIP datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
IC FIFO SYNC DUAL 8192X9 64QFP datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 20MSPS 64LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 32V datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 130PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 9UF 5% 230VAC datasheet.pdf
CAP FILM 0.0024UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf