Rohm Semiconductor MCR01MZPF8872
MCR01MZPF8872 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MZPF8872
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 88.7K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MZPF8872.pdf
Availability of MCR01MZPF8872
QUANTITY
MCR01MZPF8872 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MZPF8872
Internal Part NumberEIS-MCR01MZPF8872
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MZPF8872
Related LinksMCR01M, MCR01MZPF8872 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MZPF8872 Details Description
Related parts for MCR01MZPF8872
RES SMD 255K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE 80A 600V CERAM BODY CSA datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 3PST 60A 240V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 24TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 5W datasheet.pdf