Rohm Semiconductor MCR01MZPJ102
MCR01MZPJ102 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MZPJ102
Brief Description
RES SMD 1K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MZPJ102.pdf
Availability of MCR01MZPJ102
QUANTITY
MCR01MZPJ102 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MZPJ102
Internal Part NumberEIS-MCR01MZPJ102
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MZPJ102
Related LinksMCR01M, MCR01MZPJ102 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MZPJ102 Details Description
Related parts for MCR01MZPJ102
IC SWITCH DVI/HDMI 2:1 64-TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
KRIMPING DIES (ASP-BB-4QD-I1) datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 BRASS 21MM datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 50V SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf