Rohm Semiconductor MCR01MZPJ181
MCR01MZPJ181 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MZPJ181
Brief Description
RES SMD 180 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MZPJ181.pdf
Availability of MCR01MZPJ181
QUANTITY
MCR01MZPJ181 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MZPJ181
Internal Part NumberEIS-MCR01MZPJ181
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MZPJ181
Related LinksMCR01M, MCR01MZPJ181 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MZPJ181 Details Description
Related parts for MCR01MZPJ181
MOSFET N-CH 200V 17A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
RES SMD 16.9 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 9000UF 35V SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 20NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.036UF RADIAL datasheet.pdf