Rohm Semiconductor MCR01MZPJ305
MCR01MZPJ305 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MZPJ305
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3M OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MZPJ305.pdf
Availability of MCR01MZPJ305
QUANTITY
MCR01MZPJ305 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MZPJ305
Internal Part NumberEIS-MCR01MZPJ305
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MZPJ305
Related LinksMCR01M, MCR01MZPJ305 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MZPJ305 Details Description
Related parts for MCR01MZPJ305
RES SMD 820 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V SMD +/- 50PPM datasheet.pdf
CONN SPRING 6POS SNGL .217 PCB datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
GENDER CHANGER HD DSUB 15POS F-F datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-5VOUT 1W datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 3POS SLD CUP datasheet.pdf
TERMINAL ZSI 6-2X2.5/G25/GL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf