Rohm Semiconductor MCR01MZPJ561
MCR01MZPJ561 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MZPJ561
Brief Description
RES SMD 560 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MZPJ561.pdf
Availability of MCR01MZPJ561
QUANTITY
MCR01MZPJ561 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MZPJ561
Internal Part NumberEIS-MCR01MZPJ561
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MZPJ561
Related LinksMCR01M, MCR01MZPJ561 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MZPJ561 Details Description
Related parts for MCR01MZPJ561
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 18pF 150 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
350 TB SOCKET RA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf