Rohm Semiconductor MCR03ERTF11R5
MCR03ERTF11R5 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTF11R5
Brief Description
RES SMD 11.5 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTF11R5.pdf
Availability of MCR03ERTF11R5
QUANTITY
MCR03ERTF11R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTF11R5
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTF11R5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTF11R5
Related LinksMCR03E, MCR03ERTF11R5 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTF11R5 Details Description
Related parts for MCR03ERTF11R5
RES SMD 680K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% RADIAL datasheet.pdf
INTERFACE MODULE PIN STRIP 64POS datasheet.pdf
DIODE MODULE 1KV 900A DO200AB datasheet.pdf
VARISTOR 738V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 36.864MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 732 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 16POS STR GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS SKT datasheet.pdf
SENSOR PRES 60PSI GAUG 5V SMT datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf