Rohm Semiconductor MCR03ERTF1780
MCR03ERTF1780 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTF1780
Brief Description
RES SMD 178 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTF1780.pdf
Availability of MCR03ERTF1780
QUANTITY
MCR03ERTF1780 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTF1780
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTF1780
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTF1780
Related LinksMCR03E, MCR03ERTF1780 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTF1780 Details Description
Related parts for MCR03ERTF1780
IC OPAMP DIFF 200MHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES 800 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 768K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC PIN DIODE LIMITER LP SOT-323 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5V 5A datasheet.pdf
CONN HEADER .079" 8POS datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM 28 AWG LEAD datasheet.pdf