Rohm Semiconductor MCR03ERTF3003
MCR03ERTF3003 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTF3003
Brief Description
RES SMD 300K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTF3003.pdf
Availability of MCR03ERTF3003
QUANTITY
MCR03ERTF3003 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTF3003
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTF3003
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTF3003
Related LinksMCR03E, MCR03ERTF3003 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTF3003 Details Description
Related parts for MCR03ERTF3003
FUSE BRD MNT 125MA 125VAC RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG BLACK 100' datasheet.pdf
863 12MM X 55 M datasheet.pdf