Rohm Semiconductor MCR03ERTF31R6
MCR03ERTF31R6 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTF31R6
Brief Description
RES SMD 31.6 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTF31R6.pdf
Availability of MCR03ERTF31R6
QUANTITY
MCR03ERTF31R6 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTF31R6
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTF31R6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTF31R6
Related LinksMCR03E, MCR03ERTF31R6 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTF31R6 Details Description
Related parts for MCR03ERTF31R6
IC SUPERVISOR OD 2.93V SOT143 datasheet.pdf
RES 22M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.5W LEADS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SENSOR PROX PNP 1.3MM 12-24VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 35V SCREW datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1760HBGA datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf