Rohm Semiconductor MCR03ERTF4300
MCR03ERTF4300 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTF4300
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 430 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTF4300.pdf
Availability of MCR03ERTF4300
QUANTITY
MCR03ERTF4300 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTF4300
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTF4300
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)430
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTF4300
Related LinksMCR03E, MCR03ERTF4300 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTF4300 Details Description
Related parts for MCR03ERTF4300
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32.3MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED INDUCTOR SMD datasheet.pdf
ASSY,RECEPT,75 POS,WIRE INTEG. datasheet.pdf
CTV 128C 128#22D PIN RECP datasheet.pdf
TV 43C 23#20 20#16 PIN RECP datasheet.pdf
ER 4C 4#4 PIN RECP WALL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 34PQFN datasheet.pdf