Rohm Semiconductor MCR03ERTF5101
MCR03ERTF5101 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTF5101
Brief Description
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTF5101.pdf
Availability of MCR03ERTF5101
QUANTITY
MCR03ERTF5101 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTF5101
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTF5101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTF5101
Related LinksMCR03E, MCR03ERTF5101 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTF5101 Details Description
Related parts for MCR03ERTF5101
MOSFET P-CH 30V 3.7A SOT223 datasheet.pdf
IC COMPARATOR TTL 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL 1.5V-1.875V ADJ OUTPT datasheet.pdf
FUSEHOLDER CAP FOR 598 5X20MM datasheet.pdf
ADAPTER SP CUSTOMIZABLE 25PK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 22W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS datasheet.pdf