Rohm Semiconductor MCR03ERTF5902
MCR03ERTF5902 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTF5902
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 59K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTF5902.pdf
Availability of MCR03ERTF5902
QUANTITY
MCR03ERTF5902 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTF5902
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTF5902
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTF5902
Related LinksMCR03E, MCR03ERTF5902 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTF5902 Details Description
Related parts for MCR03ERTF5902
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 9.79UH SMD datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
VARISTOR 18V 100A 0805 datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 66MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf