Rohm Semiconductor MCR03ERTF7681
MCR03ERTF7681 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTF7681
Brief Description
RES SMD 7.68K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTF7681.pdf
Availability of MCR03ERTF7681
QUANTITY
MCR03ERTF7681 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTF7681
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTF7681
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.68k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTF7681
Related LinksMCR03E, MCR03ERTF7681 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTF7681 Details Description
Related parts for MCR03ERTF7681
DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR SYNC 16TQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
MARKER CARRIER datasheet.pdf
RES SMD 4.32M OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf