Rohm Semiconductor MCR03ERTF7872
MCR03ERTF7872 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTF7872
Brief Description
RES SMD 78.7K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTF7872.pdf
Availability of MCR03ERTF7872
QUANTITY
MCR03ERTF7872 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTF7872
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTF7872
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)78.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTF7872
Related LinksMCR03E, MCR03ERTF7872 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTF7872 Details Description
Related parts for MCR03ERTF7872
OPTOISOLATOR 5.3KV SCR 6DIP datasheet.pdf
RES SMD 2.7KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 50MA TO92-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 16 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf