Rohm Semiconductor MCR03ERTF9100
MCR03ERTF9100 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTF9100
Brief Description
RES SMD 910 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTF9100.pdf
Availability of MCR03ERTF9100
QUANTITY
MCR03ERTF9100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTF9100
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTF9100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)910
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTF9100
Related LinksMCR03E, MCR03ERTF9100 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTF9100 Details Description
Related parts for MCR03ERTF9100
CONN HDR BRKWAY .100 74POS VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
BCZ 3.81/16/270F SN OR BX datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 7POS 1 POLE datasheet.pdf
ROUND SPACER M5 NYLON 5/8" datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS22993 datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf