Rohm Semiconductor MCR03ERTF9102
MCR03ERTF9102 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTF9102
Brief Description
RES SMD 91K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTF9102.pdf
Availability of MCR03ERTF9102
QUANTITY
MCR03ERTF9102 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTF9102
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTF9102
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTF9102
Related LinksMCR03E, MCR03ERTF9102 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTF9102 Details Description
Related parts for MCR03ERTF9102
CAP CER 300PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15 OHM 5% 80W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
VHDCI STACKED W/SCREWLOCK 136CKT datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 20A DO5 datasheet.pdf
CAP CER 3.8PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf