Rohm Semiconductor MCR03ERTF9760
MCR03ERTF9760 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTF9760
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 976 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTF9760.pdf
Availability of MCR03ERTF9760
QUANTITY
MCR03ERTF9760 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTF9760
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTF9760
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTF9760
Related LinksMCR03E, MCR03ERTF9760 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTF9760 Details Description
Related parts for MCR03ERTF9760
PLUG W/SOCKET INSERT (4 CONTACT) datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 10NS 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf