Rohm Semiconductor MCR03ERTJ111
MCR03ERTJ111 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTJ111
Brief Description
RES SMD 110 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTJ111.pdf
Availability of MCR03ERTJ111
QUANTITY
MCR03ERTJ111 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTJ111
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTJ111
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTJ111
Related LinksMCR03E, MCR03ERTJ111 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTJ111 Details Description
Related parts for MCR03ERTJ111
FIXED IND 100UH 2.5A 106 MOHM TH datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 12V datasheet.pdf
SCR SENS 400V 1.5A TO92 datasheet.pdf
TIMER MINI MULTI-TIME 4PDT datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 50POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf
CONN,SOCKET,30POS,1MM,TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 707.3527MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE SKT datasheet.pdf