Rohm Semiconductor MCR03ERTJ1R0
MCR03ERTJ1R0 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTJ1R0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTJ1R0.pdf
Availability of MCR03ERTJ1R0
QUANTITY
MCR03ERTJ1R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTJ1R0
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTJ1R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTJ1R0
Related LinksMCR03E, MCR03ERTJ1R0 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTJ1R0 Details Description
Related parts for MCR03ERTJ1R0
MOSFET N-CH 30V 38A TO-262 datasheet.pdf
LED GREEN DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 3% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 22 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
LED PMI SNAP-IN 24V YELLOW 6" datasheet.pdf
Crystal 11.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 400 OHM 12W datasheet.pdf
CONN FPC 37POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V TO220AB datasheet.pdf