Rohm Semiconductor MCR03ERTJ1R0
MCR03ERTJ1R0 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTJ1R0
Brief Description
RES SMD 1 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTJ1R0.pdf
Availability of MCR03ERTJ1R0
QUANTITY
MCR03ERTJ1R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTJ1R0
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTJ1R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTJ1R0
Related LinksMCR03E, MCR03ERTJ1R0 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTJ1R0 Details Description
Related parts for MCR03ERTJ1R0
IC MPU Z80 8MHZ 40DIP datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 3.3V 10W OUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf