Rohm Semiconductor MCR03ERTJ225
MCR03ERTJ225 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTJ225
Brief Description
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTJ225.pdf
Availability of MCR03ERTJ225
QUANTITY
MCR03ERTJ225 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTJ225
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTJ225
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTJ225
Related LinksMCR03E, MCR03ERTJ225 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTJ225 Details Description
Related parts for MCR03ERTJ225
RES SMD 80.6 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1W DIFF 10-DFN datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
RES 0.033 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 15A SOLDER datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS SKT datasheet.pdf