Rohm Semiconductor MCR03ERTJ272
MCR03ERTJ272 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03ERTJ272
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03ERTJ272.pdf
Availability of MCR03ERTJ272
QUANTITY
MCR03ERTJ272 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03ERTJ272
Internal Part NumberEIS-MCR03ERTJ272
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03ERTJ272
Related LinksMCR03E, MCR03ERTJ272 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03ERTJ272 Details Description
Related parts for MCR03ERTJ272
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
FLANGE FOR PJU 18X16 2/PKG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN INSERT 19POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 31POS 1MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN ADAPTER 10P-10P F-M PNL MNT datasheet.pdf
LED 3MM GREEN GRN DIFF BI-COLOR datasheet.pdf