Vishay/Dale CMF551K4200DHEA
CMF551K4200DHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K4200DHEA
Brief Description
RES 1.42K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K4200DHEA.pdf
Availability of CMF551K4200DHEA
QUANTITY
CMF551K4200DHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K4200DHEA
Internal Part NumberEIS-CMF551K4200DHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.42k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K4200DHEA
Related LinksCMF551K, CMF551K4200DHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K4200DHEA Details Description
Related parts for CMF551K4200DHEA
AC/DC CONVERTER 12V 65W datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 330K OHM 1206 datasheet.pdf
MCU 8BIT ARM 32K FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 965 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
SOCKET CONTACT 100PCS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf