Rohm Semiconductor MCR03EZPFX1003
MCR03EZPFX1003 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX1003
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX1003.pdf
Availability of MCR03EZPFX1003
QUANTITY
MCR03EZPFX1003 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX1003
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX1003
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX1003
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX1003 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX1003 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX1003
CONN SAI 8 FIXED PUR 10M 5POS datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
XFRMR CURR SENSE 1:300 15A T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf