Rohm Semiconductor MCR03EZPFX1240
MCR03EZPFX1240 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX1240
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 124 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX1240.pdf
Availability of MCR03EZPFX1240
QUANTITY
MCR03EZPFX1240 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX1240
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX1240
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX1240
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX1240 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX1240 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX1240
CABLE ASSEM 2MM 34POS M-M 12" datasheet.pdf
IC COMPARATOR DIFF DUAL 8TSSOP datasheet.pdf
CABLE RCPT 3PORT PUSH-IN 508MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 31.5MA 48 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
KIT SC ADDON TOOLS datasheet.pdf
IC REG LDO 2.1V 0.3A 4UDFN datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
N.A. FIXED BLADE WALLPLUG 5V 30W datasheet.pdf