Rohm Semiconductor MCR03EZPFX1541
MCR03EZPFX1541 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX1541
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.54K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX1541.pdf
Availability of MCR03EZPFX1541
QUANTITY
MCR03EZPFX1541 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX1541
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX1541
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.54k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX1541
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX1541 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX1541 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX1541
DIODE SCHOTTKY 60V 15MA SOD123 datasheet.pdf
PATCHCORD VIDEO MIDSIZE 2' GRAY datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 56-TSSOP datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ6B M32 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN M8 FML 3POS datasheet.pdf
C/A F/O 12F 0M3 AQUA MPO 10M datasheet.pdf