Rohm Semiconductor MCR03EZPFX1911
MCR03EZPFX1911 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX1911
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX1911.pdf
Availability of MCR03EZPFX1911
QUANTITY
MCR03EZPFX1911 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX1911
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX1911
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.91k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX1911
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX1911 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX1911 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX1911
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 8DFN datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.1V SOT89-3 datasheet.pdf
MOUNTNG BRAKT BOTTM FOR S82H-150 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
MODULE DRMOS 50A 40-PQFN datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf