Rohm Semiconductor MCR03EZPFX2612
MCR03EZPFX2612 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX2612
Brief Description
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX2612.pdf
Availability of MCR03EZPFX2612
QUANTITY
MCR03EZPFX2612 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX2612
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX2612
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX2612
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX2612 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX2612 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX2612
LED 5MM QUAD SUP DIFF GREEN PCMT datasheet.pdf
VARISTOR 10.8V 40A 0805 datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5MM datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 470PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLOCK PCIE GEN2 4CH 32QFN datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf