Rohm Semiconductor MCR03EZPFX2870
MCR03EZPFX2870 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX2870
Brief Description
RES SMD 287 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX2870.pdf
Availability of MCR03EZPFX2870
QUANTITY
MCR03EZPFX2870 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX2870
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX2870
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX2870
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX2870 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX2870 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX2870
IC DELAY LINE 50NS 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
GK NICU CF KC V0 datasheet.pdf
CABLE 13POS .100 JUMPER 2.4 INCH datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 2.3A 130 MOHM SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 4W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 6.5V 10W datasheet.pdf