Rohm Semiconductor MCR03EZPFX3303
MCR03EZPFX3303 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX3303
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 330K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX3303.pdf
Availability of MCR03EZPFX3303
QUANTITY
MCR03EZPFX3303 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX3303
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX3303
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)330k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX3303
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX3303 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX3303 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX3303
RES SMD 2.32K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 250VAC RAD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY DETECT HF SOT-363 datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 310MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 1W DO213AB datasheet.pdf