Rohm Semiconductor MCR03EZPFX3572
MCR03EZPFX3572 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX3572
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 35.7K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX3572.pdf
Availability of MCR03EZPFX3572
QUANTITY
MCR03EZPFX3572 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX3572
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX3572
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)35.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX3572
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX3572 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX3572 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX3572
FITTING TEE RACEWAY T130 OFF WHT datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220 datasheet.pdf
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC BLU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 10% 0805 datasheet.pdf
SPRING datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS SCKT datasheet.pdf
MODULE I.MX51 600MHZ 512MB FLASH datasheet.pdf