Rohm Semiconductor MCR03EZPFX3650
MCR03EZPFX3650 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX3650
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 365 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX3650.pdf
Availability of MCR03EZPFX3650
QUANTITY
MCR03EZPFX3650 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX3650
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX3650
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX3650
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX3650 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX3650 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX3650
CAP CER 0.018UF 500V X7R 1210 datasheet.pdf
IDC CABLE- ASC50B/AE50M/ASC50B datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV TRI-STATE 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
OSC MEMS 133.33MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 15K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT GRN 23CK datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf