Rohm Semiconductor MCR03EZPFX3650
MCR03EZPFX3650 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX3650
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 365 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX3650.pdf
Availability of MCR03EZPFX3650
QUANTITY
MCR03EZPFX3650 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX3650
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX3650
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX3650
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX3650 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX3650 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX3650
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC RS485/422 RECEIVER SOT23-6 datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 10% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
IC 8051 MCU 96K FLASH 32-QFP datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 300NH 3.9A 18 MOHM SMD datasheet.pdf
TOOL PLUG NOZZLE PLIERS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 24V datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf