Rohm Semiconductor MCR03EZPFX4990
MCR03EZPFX4990 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX4990
Brief Description
RES SMD 499 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX4990.pdf
Availability of MCR03EZPFX4990
QUANTITY
MCR03EZPFX4990 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX4990
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX4990
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX4990
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX4990 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX4990 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX4990
RES SMD 357K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC DIVIDER /4 5V/3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
IC EMBEDDED PC MAIN CLK 56VQFN datasheet.pdf
SNSW 5A SLDR PLAN 79253328 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 410MW SOD123 datasheet.pdf