Rohm Semiconductor MCR03EZPFX5233
MCR03EZPFX5233 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX5233
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 523K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX5233.pdf
Availability of MCR03EZPFX5233
QUANTITY
MCR03EZPFX5233 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX5233
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX5233
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)523k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX5233
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX5233 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX5233 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX5233
D-SUB CABLE - MFM37K/MC37G/X datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPT SOLDER GP datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
RES 560 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
TM3226K020DHBA datasheet.pdf
LIGHTING CONTROL PANEL 24 RELAY datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf