Rohm Semiconductor MCR03EZPFX5600
MCR03EZPFX5600 picture photo
Mfg. Part Number
MCR03EZPFX5600
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 560 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCR03EZPFX5600.pdf
Availability of MCR03EZPFX5600
QUANTITY
MCR03EZPFX5600 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR03EZPFX5600
Internal Part NumberEIS-MCR03EZPFX5600
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR03EZPFX5600
Related LinksMCR03EZ, MCR03EZPFX5600 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR03EZPFX5600 Details Description
Related parts for MCR03EZPFX5600
CONN EDGE DUAL .050 DIP 150 POS datasheet.pdf
IC BATT MON LI-ION HP 16-TSSOP datasheet.pdf
POWER SPLY SWITCH 60V 20A GPIB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
VARISTOR 125V 0402 datasheet.pdf
RES 75 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" 58A SMAM datasheet.pdf
CABLE 2COND 12AWG RED datasheet.pdf
WBXTHRDRLR BTMXIT 3.0M CABLE datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf